ArchaeoMontan 2018

ArchaeoMontan 2018 je mezinárodní projekt, který se věnuje výzkumu středověkého hornictví v saské a české části Krušných hor. Je součástí Programu na podporu přeshraniční spolupráce mezi Českou republikou a Svobodným státem Sasko 2014–2020 financovaného Evropskou unií z Evropského fondu pro regionální rozvoj.

Pro tento projekt je typická spolupráce německých a českých vědců z různých vědních oborů. Od podzimu 2015 pracují archeologové, historici, zeměměřiči, geologové a informatici na obou stranách hranice na dokumentaci a interpretaci stop středověkého hornictví. Projekt staví na výsledcích výzkumu předcházejícího projektu ArchaeoMontan 2012–2015 programu Cíl 3.

Vedle výzkumu v podzemí se odborníci zejména na české straně zaměřují na studium povrchových stop práce a výzkum životního prostředí středověkých horníků. Z toho vyplývají otázky směřované na problematiku přípravy, zpracování surovin a obchodu se získanou rudou, přičemž cílem je rekonstrukce změn životního prostředí v této středověké industriální krajině Krušnohoří.

Funkci vedoucího partnera projektu převzal drážďanský Saský zemský úřad pro archeologii, který koordinuje činnost všech devíti spolupracujících institucí. Výsledky práce vědeckého týmu jsou představovány prostřednictvím konferencí, workshopů, přednášek a publikací. Aby bylo téma středověké kulturní krajiny dlouhodobě přístupné odborné i laické veřejnosti, bylo v rámci projektu otevřeno "Muzeum středověkého hornictví v Krušných horách - MiBERZ" v Dippoldiswalde.

ArchaeoMontan

Mit dem Beginn des Ziel 3‐Projektes ArchaeoMontan – Mittelalterlicher Bergbau in Sachsen und Böhmen fiel am 01.03.2012 der Startschuss für eines der größten Untersuchungs‐ und Forschungsvorhaben auf dem Gebiet der europäischen Montanarchäologie. Die Projektpartner widmen sich für die nächsten drei Jahre der Erkundung, Erfassung und Erforschung von Altbergbau‐Relikten in ausgewählten Referenzregionen im sächsisch‐böhmischen Erzgebirgsraum. Das Landesamt für Archäologie übernimmt dabei die Rolle des Lead‐Partners. Im Rahmen des Projektes finden Workshops und Konferenzen in Sachsen und Nordböhmen statt. Im Jahre 2014 wurde die Wanderausstellung „Silberrausch und Berggeschrey - Archäologie des mittelalterlichen Bergbaus in Sachsen und Böhmen“ eröffnet.  Sie war bislang in Jáchymov, Dippoldiswalde und der Slawenburg Raddusch bei Vetschau in Brandenburg zu sehen. Derzeit gastiert sie bis zum 03. April 2016 im Museum der Westlausitz in Kamenz.